Għar Għerduf , a régészet sziklabarlangja Gozón

Ha a barlangok Indiana Jones-a lennél, akkor irány Għar Għerduf. Ez a kevéssé ismert barlang Gozo szigetén, Kerċem közelében található, és nemcsak látványos formáival, hanem történelmi jelentőségével is hódít. Għar Għerduf az egyetlen olyan ismert természetes barlang Máltán, amelyet a római időkben katakombává alakítottak. A barlangrendszer sziklájába több tucat sírfülkét vájtak, és ezek többsége ráadásul a mai napig megmaradtak.

Az első írásos említés a barlangról 1583-ból származik, de régészek szerint a barlang már az 1. század körül is használatban volt. 2015-ben a máltai Kulturális Örökségvédelmi Hatóság megkezdte a helyszín restaurálását, és jelenleg is zajlanak feltárások. A GPS-koordináták: 36.0428° N, 14.2284° E – de ha inkább a „na menjünk amerre a kecske is fél” típusú túrázó vagy, akkor keresd a Lunzjata-völgy és Kerċem közti mezőket. Tábla? Na, az nincs. De egy kis helyi segítséggel (vagy egy jó offline térképpel) garantált a kaland.

Tal-Mixta Cave, a titkos panorámaterasz Ramla Bay felett

Gozo keleti oldalán, a vörös homokjáról híres Ramla Bay fölött bújik meg a Tal-Mixta Cave,  egy barlang, amelyet elsőre talán észre sem veszel, de amint belépsz, elakad a szavad. Ez a természetes sziklaodú valójában inkább kilátó, mintsem barlang. A barlang szájából tökéletes panoráma nyílik Ramla Bay-re, különösen naplementekor. Nincs belépő, nincs korlát, csak Te, a szikla, és az az érzés, hogy most valami egészen különleges helyen vagy.

A barlangot egy keskeny, köves út vezeti fel Nadur faluból, majd onnan egy alig jelölt ösvényen lehet eljutni az üreghez. A koordináták: 36.0620° N, 14.2893° E. A barlang maga 10-12 méter széles, a mennyezete 4-5 méter magas, és a padlóját vöröses homok borítja – valószínűleg a tengerparti erózió „ajándéka”. A helyiek gyakran piknikeznek itt, de ha szerencséd van, teljesen egyedül élvezheted a csendet és a kilátást. Figyelem: a padló itt-ott porlad, úgyhogy flipflop helyett túracipő ajánlott minden turistának.

Ghar il-Kbir, a több szobás barlangváros

Most térjünk vissza Málta főszigetére, konkrétan Buskett Gardens közelébe, ahol a Dingli-fennsík szélén rejtőzik Ghar il-Kbir, azaz a „nagy barlang”. Ez a monumentális üreg nem egy, hanem több összefüggő barlangrendszerből áll, és a 19. század közepéig ténylegesen lakott is volt! Egyes feljegyzések szerint egyszerre több mint 100 ember élt itt – a barlangokat természetes falakkal választották el, kvázi „lakrészeket” kialakítva.

A barlangról először 1647-ben esik szó Giovanni Francesco Abela krónikájában, aki részletesen leírta a sziklafalba vájt lakótereket. A 1800-as években a brit hatóságok kiürítették a barlangot higiéniai okokra hivatkozva – így ma már csak a kőbe vájt nyomok és néhány rozoga kőlépcső emlékeztet a régi életformára. A megközelítés itt sem egy sétagalopp: a Buskett Gardens felől egy poros földút vezet a szikla pereméhez, majd egy meredek ösvényen lehet leereszkedni. De nagyon megéri az erőfeszítést.

Ħasan's Cave

Ħasan’s Cave, azaz Ħasan barlangja egy legenda, egy látványosság és egy tanulságos mese keveréke. A repülőtérhez közeli Għar Dalam mellett található, és a történet szerint egy Ħasan nevű török kalóz ide rejtette el szerelmét, mikor üldözték őket. A történet szomorúan végződik, hiszen a monda szerint a lány meghal, Ħasan pedig leugrik a sziklafalról, de a barlang örökre az övék maradt.

A barlang egyébként valóban lenyűgöző: 15 méter hosszú, 8 méter magas, és a mennyezetről lecsüngő cseppkövek mellett különleges formájú mészkőszobrokat is felfedezhetünk. A hely belépődíjas (kb. 5 euró), de vezetett túrát is tartanak, ahol a legenda részleteit is megosztják – drámai előadásmódban, természetesen. A barlang belseje hűvös és nyirkos, tehát egy nyári túra tökéletes állomása lehet, főleg, ha valaki menekülne a 35°C-os máltai hőség elől.