A máltai templomok titkos akusztikája
Máltán közel 365 templom található, vagyis minden egyes napra jut egy szent hely, ha netán hálaadó zümmögésbe fognál. De ezek közül néhány nem csak a szemnek, hanem a fülnek is felejthetetlen élményt nyújt. A legikonikusabb közülük a Mosta Rotunda, hivatalos nevén a Mennybemenetel Bazilika, amely a világ harmadik legnagyobb kupolájával büszkélkedhet. A 39,6 m átmérőjű kupola nem csupán építészeti mestermű, hanem akusztikai csoda is: egy suttogás a kupola egyik pontján észrevétlenül eljut a tér távoli végébe. Ha ott jársz, mindenképpen kérjél egy kis csendet és próbáld ki. Tényleg megdöbbentő hanghatást fogsz tapasztalni.
Ezt a jelenséget „suttogó galériának” is nevezik, ahol a hanghullámok a kupola gömbölyű felületén visszaverődve, felerősödve továbbítódnak. Egyes idegenvezetők szívesen demonstrálják is a hatást: miközben valaki az egyik oldalon beszél vagy énekel, a tér másik végén kristálytisztán hallható minden szó. Az efféle hangvisszaverődések nemcsak technikai bravúrról árulkodnak, de azt is mutatják, hogy a múlt mesterei valóban nem tréfálkoztak, amikor a hang hatalmával dolgoztak.
Szerencsére azonban nem a Mosta Rotunda az egyetlen ilyen helyszín. A Valletta szívében álló Szent János katedrális belső terében is szinte "visszabeszél" a mennyezet. A 16. századi barokk épületet a lovagrend tagjai számára építették, és valószínű, hogy a templom díszes akusztikája nem csupán a liturgiák hangulatát szolgálta, hanem a hangok spirituális emelkedettségét is fokozta. Az énekszó itt nemcsak megelevenedik, hanem szinte önálló életre kel, mint egy lebegő, hangtalan szellem a festett boltozatok alatt.
Természeti akusztika a sziklák közt
Ha a templomok a művészet hangzó műhelyei, akkor Málta sziklás partvidékei a természet szabadtéri amfiteátrumai. És ez nem túlzás. A szigeteken található karsztképződmények, barlangok és meredek sziklafalak olyan módon verik vissza a hangot, hogy egy sima tengerzaj is drámai operajelentéssé válhat.
Kezdjük az egyik legismertebb természeti csodával: a Blue Grotto nevű tengeri barlangrendszerrel. A Dél-Máltán, Wied iz-Zurrieq mellett található közel 43 m magas íves kőkapu alatt a tenger hangjai felerősödnek, sőt, némelyik ponton vissza is verődnek a barlang falairól. A hajókiránduláson részt vevők gyakran tapasztalják, hogy a hajómotor zaja hirtelen "visszaköszön", mintha egy akusztikus hangfal lenne a barlang belsejében. De ami ennél is lenyűgözőbb: ha elült a motor zaja, a csendben a tenger lélegzését is hallhatod, ahogy a hullámok egyenletesen verik a kőfalakat. Ez olyan, mintha maga a bolygó beszélgetne Veled.
Egy másik nagyon érdekes hely akusztikailag a Ghar Hasan nevű barlang, amelyhez egy kis sétával juthatunk el a tengerpart mentén. A legenda szerint ez egy renegát kalóz rejtekhelye volt, de akusztikai szempontból inkább egy rejtett koncertterem. Itt még egy köhintés is sokszorosára erősödik, a hangok pedig különös, kissé torz, de fülelni való visszhanggal verődnek vissza.
A sziklás Gozo sziget sem marad le a hangparádéról. A Tal-Mixta barlang, amely a Ramla-öböl fölé magasodik, nem csak a panorámájáról híres. Ha bent állsz, a távolban hallatszó morajlás és madárcsicsergés visszhangos, mintha egy filmes utómunka-effekt lenne. Itt a hang nemcsak visszaverődik, hanem hosszan él, továbbrezeg a levegőben.
És ott vannak még a Dingli-sziklák, ahol a tenger moraja gyakran többszörösen "körbejár", különösen naplementekor észlelhető remekül ez a jelenség, amikor a szél is bejátszik a természeti hangversenybe. A hanghatásokat itt a szélsebesség (ami gyakran eléri a 20-30 km/h-t) és a hullámverés együttese teremti meg. Nem ritka, hogy a turisták csak állnak, fülelnek, majd néma áhítattal sétálnak tovább, mint akik részt vettek egy néma misén a Természet Nagytemplomában.